29 ארגוני נשים דורשים מהממשלה להפסיק את השימוש בנשק לפיזור הפגנות

רביעי, 5 בינואר, 2011 | 13:42

במחאה על הרג המפגינה בבלעין: 29 ארגוני נשים מישראל שלחו הבוקר קריאה דחופה לממשלה להפסיק לאלתר את השימוש בנשק לצורך פיזור הפגנות בגדה המערבית

ארגוני הנשים תוקפים בחריפות את דובר צה"ל על הניסיון לטייח את ההרג ולהפיץ מידע שקרי באשר לנסיבות מותה של ג'וואהר אבו רחמה ביום שישי האחרון בבלעין.

כאות הזדהות ומחאה יצטרפו הארגונים להפגנה השבועית נגד הגדר ביום שישי הקרוב.

לדברי הארגונים, "מותה של ג'וואהר הוא תוצאה של ההתקפות החוזרות ונשנות של הצבא על מפגינות ומפגינים בלתי אלימים הנאבקים נגד גזל אדמותיהם." מכתב הארגונים מביע תמיכה נחרצת בעמדת המפגינים והמשפחה, לפיה נגרם מותה של אבו-רחמה כתוצאה משאיפת גז מדמיע, בניגוד לגרסאות שהפיץ בימים האחרונים דובר צה"ל.

בהפגנה השבוע צפויה השתתפות גדולה מהרגיל של נשים מתל אביב, ירושלים, חיפה, ומדרום הארץ, שיבואו להביע הזדהות עם המאבק של הנשים, הילדים והגברים הפלסטינים בבלעין. בין השאר ישתתפו בהפגנה הארגונים הבאים: קואליציית נשים לשלום, תנד"י, ברית הנשים, אסוואת, כיאן, בת המדבר ופרופיל חדש.

ד"ר דלית באום, פעילה פמיניסטית בקואליציית נשים לשלום ויוזמת העצומה מסרה: "הרצח של ג'וואהר על רקע השתתפותה בהפגנה הוא אלימות כלפי נשים, המטויחת על ידי השלטון בדיוק באותה צורה שמטייחים צורות אחרות של אלימות כלפי נשים. וגם במקרה זה אנחנו, ארגוני הנשים, לא נשתוק עד שהאחראים יתנו את הדין."

מחאסן רבוס, רכזת קואליציית נשים לשלום: "קרוב לשלושים ארגוני נשים מביעים היום תמיכה במאבק בבילעין, ובמאבק הפלסטיני לשחרור מהכיבוש. הארגונים מוכיחים, בצעד אמיץ, שהסולידריות בין נשים לא עוצרת במחסום, אלא מחלק הכרחי מהמאבק שלנו לשחרור האשה."

רקע:

את תחושת הניצחון בארגוני הנשים בעקבות הרשעתו של משה קצב, החליפו במהלך סוף השבוע תדהמה וזעם על הרג המפגינה ג'וואהר אבו-רחמה, תושבת הכפר בלעין, מהרעלת גז מדמיע.

ג'וואהר אבו-רחמה, 36, אחות לבאסם אבו-רחמה, שנהרג באפריל 2009 ממטול גז מדמיע שנורה לעברו בכינון ישיר במהלך הפגנה, הייתה דמות פעילה ומוערכת בכפר, וארגנה כנסים וסדנאות בנושאים פמיניסטיים. במהלך הפגנת יום השישי, 31.12, שאפה ג'וואהר כמויות גדולות של גז מדמיע, היא הובהלה לבית החולים כשהיא סובלת מהרעלה קשה והרופאים נלחמו על חייה במהלך הלילה. בניגוד לטענות דובר צה"ל, אבו-רחמה הייתה במצב בריאותי תקין קודם לאירוע וללא רקע של מחלות נשימה. בנוסף, בניגוד לטענות הצבא, היא לא שוחררה מבית החולים ומתה בביתה; למעשה ג'וואהר מתה בבית החולים, ואף העברתה לבית חולים ישראלי לא התאפשרה בגלל מצבה הקריטי והבלתי יציב.

נוסח ההצהרה

אנחנו, ארגוני נשים וארגונים פמיניסטים החתומים מטה, מביעים זעזוע עמוק על מותה של ג'וואהר אבו רחמה, בת 36, תושבת הכפר בילעין, אשר נהרגה כתוצאה מהרעלת גז מדמיע שנורה על ידי הצבא הישראלי במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה. מותה הוא תוצאה של ההתקפות החוזרות ונשנות של הצבא על מפגינות ומפגינים בלתי-אלימים הנאבקים כנגד גזל אדמותיהם. התקפות אלו הובילו למותם של 21 מפגינים/ות ולפציעתם של אלפים.
אנו קוראות לממשלת ישראל להפסיק לאלתר את השימוש בנשק כנגד מפגינים, הפוגע בנשים, ילדים וגברים חפים מפשע. אנו מביעות סולידריות עם אחיותינו ברחבי פלסטין וישראל ותומכות בזכותן הבלתי ניתנת לערעור למחאה בלתי אלימה.

הארגונים החתומים:

קואליציית נשים לשלום, אחותי – למען נשים בישראל, איתך-מעכי משפטניות למען צדק חברתי, מחסום Watch נשים נגד כיבוש ולמען זכויות אדם, פרופיל חדש – תנועה לאזרוח החברה בישראל, נציבות הנשים הבינלאומית, סניף ישראל, אשה לאשה – מרכז פמיניסטי חיפה, אסוואת, כיאן – ארגון פמיניסטי, אנואר – מנהיגות נשים יהודיות וערביות, בויקוט: תומכות מבפנים בקריאה הפלסטינית ל-BDS, ברית הנשים, בתינו המבוטח, בת המדבר, הטלוויזיה החברתית, יסמין הנגב, לא מצייתות, ליגת נשים בינלאומית לשלום ולחירות WILPF– סניף ישראל, מרכז תמורה, נשות אלקייה, נסיכות המדבר, נשים למען עצמן, נשים בשחור תל אביב, נשים לגופן, סידרה, פור"ה התארגנות פמיניסטית של פעילות דוברות רוסית, פרלמנט נשים, ש.י.ן לשוויון ייצוג נשים, קואליציית נשים לשלום, תנועת נשים דמוקרטיות בישראל (תנד"י).


התגובות סגורות.

עזרו לנו לעשות שינוי

תעזרו לנו היום על מנת להמשיך מחר‫!‬