התנגדות בלתי אלימה

על הקמפיין

שלישי, 23 בפברואר, 2016

מאבקים והתנגדות, מקורות מידע והשראה

אי-אלימות, התנגדות בלתי אלימה, מאבק בלתי חמוש? על מה בעצם מדובר? אי אלימות ומאבק בלתי אלים הם מושגים רחבים מאד, והמשמעויות השונות שלהם מגוונות ורחבות עוד יותר. לא נתיימר לספק פה הסברי עומק או לדון בכל המורכבויות והדילמות ביחס למאבקים ושיטות הפעולה שלהם. בחרנו להציג מספר נקודות חשובות ולפרוש בפניכן מספר מקרים ומאבקים ממקומות שונים בעולם שיכולים ללמד אותנו משהו, או לתת קצת השראה. ….

…..במקומות רבים ישנם דיונים וויכוחים ושאלות על גבולות ההתנגדות הבלתי אלימה, על ההבדל בין שימוש במושג מאבק לא חמוש לבין מאבק בלתי אלים. דילמות שונות עולות ולקבוצות שונות יש תשובות שונות לשאלה מהם הגבולות, מתי השחתת רכוש היא חלק לגיטימי ממאבק ואיזה רכוש בדיוק. חלק מהתנועות מדברות על התנגדות בלתי אלימה כמושג אבסולוטי, חלק מתייחסות ליחסי הכוחות ולשאלה מול מי מתבצעת הפעולה? אזרחיות, פוליטיקאים ונציגות ממסד? צבא, צבא כובש? בעלי הון? האם ניפוץ חלונות ראווה של חנות שמוכרת פרוות או זכוכית של בנק שמנצל ומסכן נכסים של לקוחות, זהה לניפוץ שמשות של מכוניות למשל? וכמובן, הדיון המתמשך בשאלה האם זריקת אבנים על כוח מדכא היא חלק מהתנגדות בלתי אלימה?

ישנו סט כלים רחב של פעולות מחאה והתנגדות בלתי אלימה שניתן לנקוט בהן, ישנם מאבקים שנחרטו בזיכרון ההיסטורי העולמי כמאבקים בלתי אלימים. בדוגמאות רבות שאפשר ללמוד מהן על התנגדות בלתי אלימה חלק מתנועות המאבק כללה גם קבוצות או פעולות אלימות. דוגמא קלאסית לכך היא המאבק נגד האפרטהייד בדרום אפריקה שנודע אמנם בעולם בזכות האפקט של החרם והתנהלות מאבק בלתי אלים, אך למעשה כלל אלימות רבה של קבוצות שונות במאבק.

במהלך השנים הייתה לא מעט ביקורת על תפיסות המאבק הבלתי אלים. כך למשל נודעה ביקורתו של מלקולם אקס מול הגישה שמזוהה עם מרתין לותר קינג, שאלות וביקורות רבות נשמעו ונשמעות גם בשנים אלה במהלך הפגנות וגיבוש תנועות מחאה בעולם וכמובן במאבק נגד הכיבוש.

חשוב לזכור שמאבק בלתי אלים הוא לא משהו הומוגני או קוטבי, הוא אינו מתחלק לתומכות ומבקרים בלבד, אלא לדילמות שונות שעולות שעל כמה דוגמאות מהן תוכלו לקרוא פה.

לסיום, שהוא למעשה ממש התחלה, אולי הדבר הכי חשוב לומר הוא: התנגדות בלתי אלימה היא צורת מאבק. וכמו בכל מאבק, יש בו המון צורות וטקטיקות. וכל אחת יכולה לפתח אותו, ללכת בדרכים שנסללו כבר או להיות יצירתית וחדשנית.

מקוות שנצליח לספק קצת חומר למחשבה, רעיונות ללמידה והשראה לפעולה,

 

תוכלו למצוא חומרים מתורגמים בחוברת חור בלבנה- מבחר טקסטים בנושא מאבקים בלתי אלימים- לקריאה בקובץ PDF

ובקרוב יעלו לאתר חומרים נוספים בשפות שונות

יש לכן מאמרים מעניינים, תמונות, סרטונים מפעולות ישירות?

כתבו לנו!

cwp@coalitionofwomen.org

קישורים בנושא

קמפיינים נוספים

פעילויות אחרונות

Demonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel AvivDemonstrators in the International Day for the Elimination of Violence against Women in Tel Aviv

עזרו לנו לעשות שינוי

תעזרו לנו היום על מנת להמשיך מחר‫!‬