פנייה דחופה לח"כים: הצביעו נגד חוק החרם

שישי, 8 ביולי, 2011 | 14:26

ביום שני יובא חוק החרם לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. מדובר על החוק הכי מסוכן שקודם בכנסת הנוכחית. אם יעבור, יטיל סנקציות חמורות על אינדבידואלים וארגונים המתנגדים לכיבוש.

קראו עוד על הצעת החוק כאן. קראו את נוסח החוק שיועלה להצבעה כאן.  צפו בקמפיין הסרטונים שלנו כאן. עקבו אחרי ההתפתחויות כאן.

יש לנו עדיין סיכוי להפיל את החוק הזה. מקבוצה קטנה של מתנגדים איתה התחלנו את הדרך לפני כמה חודשים, היום כבר נרשמת התנגדות לחוק מקיר לקיר בכל סיעות האופוזיציה ואפילו מעבר לקווי הקואליציה.

לכן חשוב עכשיו לעודד את כל המתנגדים להופיע להצבעה ביום שני.   באמצעות הטופס המופיע מטה תוכלו לשלוח פניה לכל חברי הכנסת בלחיצה אחת פשוטה. אפשר גם לערוך ולשנות את הנוסח כרצונכן/ם. נשמח אם תשתפו אותנו בתשובות שתקבלו בעמוד הפייסבוק של "נמשיך להתנגד לכיבוש".

להלן נוסח הפנייה:

ח"כ נכבד/ה,

אני פונה אליך להצביע נגד הצעת החוק "לאיסור פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם", שיעלה לקריאה שנייה ושלישית ביום שני 18.7.

מדובר בהצעת חוק מסוכנת, משתיקה, מנוסחת ברישול ושתגרום יותר נזק מתועלת.

חוק החרם:

פוגע בזכויות יסוד דמוקרטיות ובראשן חופש הביטוי, ההתארגנות והמחאה הפוליטית.

סלקטיבי ולא-שוויוני. החוק חל רק על חרם נגד הכיבוש וההתנחלויות ולא על בחירות פוליטיות וצרכניות אחרות. במה שונה חרם על מוצרי התנחלויות מבחירה בצמחונות, חרם על גבינת קוטג' או על בתי עסק המוכרים מוצרים לא כשרים?

פוגע בביטחון המשפטי. הגדרות החוק עמומות וכלליות, באופן שפוגע בביטחון המשפטי של האזרחים ויוצר "אפקט מצנן" של הפחדה והשתקה.

מנוגד לעקרונות המשפט הישראלי. החוק קובע כי מי שטוען שניזוק מחרם יהיה רשאי לתבוע בנזיקין את מי שקרא לחרם ולקבל "פיצויים לדוגמה", ללא הוכחת נזק. מדובר למעשה על פיצוי עונשין, עקרון הזר למשפט הישראלי.

מעודד שימוש לרעה במערכת המשפט. בניגוד למשפט הפלילי, המשפט האזרחי אינו דורש הוכחה מעל לספק סביר. דבר זה מגביר את הסכנה לשימוש לרעה במערכת המשפט.

מתערב בהחלטות המוסריות האישיות ביותר של אדם, בבחירות הפוליטיות שלו, ובחירות לבטא דעות אלה.

פוגע בחופש העיסוק. סעיף 3 קובע כי לשר האוצר יש סמכות לקבוע הוראות לעניין השתתפות במכרזים החייבים על פי חיקוק ולפסול את השתתפותו של מי שקרא לחרם או של מי שהתחייב להשתתף בחרם במכרזים כאלו. ככל הנראה כוונת המחוקק היתה להרתיע חברות עסקיות מהשתתפות בחרם, אולם תחולת הסעיף רחבה יותר וכוללת גם פגיעה אפשרית במועמדים למשרות בשירות הציבורי.

הרסני לארגוני החברה האזרחית. ביטול מעמד מוסד ציבורי לפי סעיף 9(2) משמעותו פגיעה הרסנית בארגוני החברה האזרחית. בנקודה זו החוק מרחיב מהקריאה לחרם ומכיל גם מי שהתחייב להשתתף בחרם.

חוק שאין דומה לו בשום מדינה בעולם. בניגוד לדברי ההסבר של הצעת החוק הנ"ל, לא קיימת חקיקה שאוסרת על אינדבידואלים וארגוני חברה אזרחית ליזום חרם. החקיקה בארה"ב מתייחסת רק לחרם שהוכרז על ידי מדינות ומתייחסת לפעילותם של תאגידים ולא ליחידים או קבוצות פוליטיות.

מצפה לשמוע ממך על עמדתך בעניין זה.
בברכה,


54.159.51.118

תודה לאקטיביזמוס הנפלאים על התוסף.

התגובות סגורות.

עזרו לנו לעשות שינוי

תעזרו לנו היום על מנת להמשיך מחר‫!‬