בטחונן של אקטיביסטיות ואופקים חדשים לפעולה

שני, 12 בפברואר, 2018 | 11:59

תגיות:

מדד הבטחון של נשים

פרויקט “מדד הבטחון של נשים” הוא פרויקט ליצירת מדד שיבחן את רמת הבטחון של נשים מקבוצות חברתיות שונות, בתוך ישראל,  ויקיף מגוון תחומים – מגדרי, כלכלי, חברתי, פוליטי, פיסי, מיני ועוד. מטרת המחקר לקדם שינוי בתפיסה של מהו בטחון  ומה המשמעות של חוסר בטחון. בישראל בטחון נתפס לרוב במושגים צבאיים, ואילו הפרויקט מכוון להרחיב את המושג לתחומים נוספים של בטחון כלכלי, של בריאות, של אלימות במשפחה, של אלימות מינית ועוד.

פרויקט “מדד הבטחון של נשים” הוא פרויקט משותף לשישה ארגונים פמיניסטים: נשים נגד אלימות, כיאן-ארגון פמיניסטי, אישה לאישה – מרכז פמיניסטי חיפה, אסוואת – נשים לסביות פלסטיניות, קואליציית נשים לשלום, פרופיל חדש- תנועה לאזרוח החברה בישראל.

 

"ההפגנה הסתיימה כשהאוטובוס איתו הגיעו מפגינים מחוץ לעיר עזב את המקום. כך לפחות חשבנו, למעשה, הייתה זו רק ההתחלה. בנקודה זו, נשארנו כחמישים מפגינות – רובנו מחיפה – שהגיעו למקום ברגל או ברכב. התכוונו להתפזר וללכת הביתה, ולמעשה המשטרה כבר החלה לפזר אותנו. אך מפגיני הימין הקיצוני לא הראו שום סימן להתפזרות. נהפוך הוא, מספרם גדל עוד ועוד. לא רק זה אלא שהבנו מהר מאוד שהם התקבצו בכל הסימטאות שסבבו אותנו, מאחורי כל השיחים ובכניסות לכל הבניינים. הם ארבו למפגינות שניסו לעזוב. חברותיי ואני (בשלב זה היינו שש או שבע) ניסינו לצאת משם דרך הגינה האחורית של אחד הבניינים, אך מהר מאוד התחילה קבוצה של מפגינים זועמים שארבה לנו, לרדוף אחרינו במטרה לפגע בנו גופנית" [1]

"בעיקר בפעילות שלי במאבק נגד הגזענות של יוצאי אתיופיה ובמאבק נגד המשך הכיבוש אני נתקלת הרבה באלימות קשה ביותר הן מצד כוחות הבטחון והן מצד האזרחיות והאזרחים.
אני אתיופית ועל כך אני חווה הרבה מאוד גזענות שכלולה בה גם הטרדה מינית או אלימות פיזית והתנהגות משפילה מאוד כלפיי תוך ציון העובדה שצבע העור שלי הוא הגורם המכריע.
כוחות המשטרה הרבה מאוד פעמים כשמעכבים אותי לחקירה מכנים אותי בשמות גנאי כמו "גוש חראובמעצר האחרון שלי יצא לי לשמוע מהחוקר חבל שאת לא במקום יוסף סלמסה ז"ל.
או עוד דוגמא במסגרת הפעילות שלי לזכויות בע"ח נכנסנו לבית מטבחיים שם העובדים סגרו אותנו נעלו אותנו בתוך החלל שבו ממתינים העגלים לשחיטה וצחקו בינהם "אולי נכניס אותם לתא העקידה"?"

 

זוהי רק הצצה למציאות אתה מתמודדות אקטיביסטיות בישראל מדי יום ביומו. הן כוחות הבטחון והן אזרחים מן השורה מפעילים אלימות הולכת וגוברת במטרה להשתיק אקטיביסטיות ולאיים עליהן.  קואליציית נשים לשלום ומדד הבטחון של נשים שמו להן למטרה לחקור ולהציג את בטחונן של האקטיביסטיות מזווית פמיניסטית. אנו מאמינות כי יש צורך בפיתוח אסטרטגיות ובבניית רשתות מגן שיגבירו את בטחונן של האקטיביסטיות. על מנת להביא ניתוח מעמיק, עשיר במידע ומהימן ביותר, ערכנו סקר בקרב אקטיביסטיות פלסטיניות ויהודיות החיות בישראל, בנוגע לסוגיות הבטחון המעסיקות אותן.

[1] מתוך עדותה של ח'ולוד ח'מיס אודות הפגנה בחיפה נגד המתקפה על עזה בקיץ 2014. פורסם לראשונה בבלוג

בטחונן של אקטיביסטיות ואופקים חדשים לפעולה

תגיות:

התגובות סגורות.

עזרו לנו לעשות שינוי

תעזרו לנו היום על מנת להמשיך מחר‫!‬